Narodowe Czytanie 2023

Narodowe Czytanie - to polska akcja społeczna propagująca znajomość literatury narodowej, w której obszerne fragmenty dzieł odczytywane są publicznie, również w środkach masowego przekazu; zapoczątkowana w 2012 roku.

Już po raz trzeci Gminna Biblioteka Publiczna w Jabłonce Kościelnej i Biblioteka  Szkoły Podstawowej w Jabłonce Kościelnej uczestniczą w tym przedsięwzięciu.

W tym roku do wspólnego czytania fragmentów najbardziej znanej powieści Elizy Orzeszkowej ,, Nad Niemnem ‘’, zaprosiliśmy uczniów z  klas IV-VIII. Mimo, że jest to trudna lektura, uczniowie poradzili sobie bez większych kłopotów. Tematem czytanego utworu było codzienne życie dwóch społeczności: Korczyńskich i Bohatyrowiczów, w okresie po powstaniu styczniowym. Pisarka ukazuje konflikt Benedykta i tutejszych chłopów, codzienne życie obu stanów. Wskrzesza również ważne wydarzenia historyczne, ukazuje wpływ przeszłości na teraźniejszość i nadzieję na przyszłość. Bohaterowie powieści szukają sensu życia, jedni go gubią, inni odnajdują w pracy, miłości, harmonii z naturą i otoczeniem. Akcja powieści toczy się na Litwie, nad Niemnem, na Grodzieńszczyźnie, w dworze w Korczynie, zaścianku Bohatyrowiczów, Olszynce i Osowcach.

Nad Niemnem to jeden z najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę Powstania Styczniowego, którego 160-lecie obchodzone jest w 2023 roku.

Zdjęcia z naszej akcji możecie obejrzeć poniżej.