Narodowe Czytanie 2022

Gminna Biblioteka Publiczna w Jabłonce Kościelnej po raz trzeci wzięła udział w akcji Narodowego Czytania. Ta niezwykła inicjatywa corocznie odbywa się we wrześniu pod patronatem Prezydenta RP. Celem tego przedsięwzięcia jest przede wszystkim propagowanie znajomości literatury narodowej poprzez publiczne czytanie fragmentów dzieł literatury polskiej.

Lekturą Narodowego Czytania 2022 r. zostały „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. Warto podkreślić, iż tegoroczny wybór czytanych utworów był zdecydowanie nieprzypadkowy. 200 lat temu – w 1822 r. w Wilnie po raz pierwszy zostały opublikowane te niezwykłe dzieła Adama Mickiewicza, które zapoczątkowały epokę romantyzmu w Polsce. W związku z tym wydarzeniem Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłosił rok 2022 Rokiem Romantyzmu Polskiego.

Tegoroczne Narodowe Czytanie Para Prezydencka zainaugurowała 3 września w malowniczym Ogrodzie Saskim w Warszawie. Natomiast nasza lokalna społeczność dzięki Gminnej Bibliotece Publicznej w Jabłonce Kościelnej przyłączyła się do tej akcji 5 września w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Jabłonce Kościelnej.

W tym roku zaproszenie do wspólnego czytania przyjęli od nas:

Pan Sławomir Misiewicz – Przewodniczący Rady Gminy Wysokie Mazowieckie, Pani Mariola Orłowska – sołtys m. Tybory-Kamianka, Pani Monika Matys – sołtys m. Miodusy-Litwa, którzy wspólnie przeczytali utwór „Lilije”.

Pani Agnieszka Perkowska – sołtys m. Brzóski-Brzezińskie, która przeczytała „Panią Twardowską”.
Pani Lidia Zaremba – Radna Gminy Wysokie Mazowieckie, która przeczytała utwór pt. „Romantyczność”.

Pani Aneta Murawska – sołtys m. Rębiszewo-Studzianki oraz Pani Joanna Mioduszewska – sołtys m. Jabłonka-Świerczewo, które wspólnie przeczytały „Świteź”.

Pani Agnieszka Idźkowska – Kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Jabłonce Kościelnej oraz Pani Anna Zalewska – Opiekun Klubu Seniora Gminy Wysokie Mazowieckie, które wspólnie przeczytały utwór pt. „To lubię”.

W spotkaniu wzięli udział Wójt Gminy – Pan Krzysztof Krajewski, ks. Stanisław Ołów – proboszcz parafii pw. św. Michała Archanioła w Jabłonce Kościelnej, Pan Sławomir Wójcicki – Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Jabłonce Kościelnej oraz uczestnicy Klubu Seniora.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom tego wspaniałego przedsięwzięcia.

Do miłego zobaczenia w następnej edycji.